a a a

Informace

Dítě lze do MŠ přijmout v průběhu školního roku v případě, že mateřská škola disponuje volnými místy a jsou splněny další podmínky pro přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání. Mateřské školy s aktuálně volnou kapacitou jsou v sekci Katalog označeny ikonou .
Aktualizace údajů probíhá celoročně, v případě dotazu můžete kontaktovat zvolenou MŠ.
FORMULÁŘ ŽÁDOSTI
  • Žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání si předvyplníte zde na Portále, uložíte na svůj počítač a vytisknete včetně
    Dokladu o očkování
    Podmínkou přijetí dítěte do mateřské školy je podle § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví splnění povinnosti podrobit se stanoveným pravidelným očkováním, nebo mít doklad, že je dítě proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci. Tato povinnost se netýká dítěte, které plní povinné předškolní vzdělávání. Doklad o očkování se Vám vygeneruje společně s přihláškou nebo si ho můžete stáhnout již nyní zde:
    Příloha ke stažení.
    Součástí tiskopisu je i Vyjádření lékaře ke zdravotnímu stavu dítěte, toto lze odevzdat až po rozhodnutí o přijetí.
  • V případě vašeho souhlasu s předregistrací žádosti, bude již v tomto kroku žádosti přiděleno unikátní registrační číslo.
  • K případnému využití dáváme formulář Sdělení zákonného zástupce o zdravotním stavu dítěte. Není nutné předkládat s žádostí o přijetí k předškolnímu vzdělávání. Využívá se po přijetí dítěte, ke splnění povinností vyplývajících ze školského zákona, pokud mateřská škola nemá vlastní formulář nebo ke splnění povinnosti nemá stanoveno jinak (např. příslušné údaje jsou poskytnuty zákonným zástupcem osobně).
  • V nezbytných případech si lze žádost vyzvednout rovněž v prostorách zvolené MŠ po předchozí telefonické domluvě.
DOKLADY K PŘIJETÍ
  • Vyplněná a podepsaná Žádost o přijetí k předškolnímu vzdělávání.
  • Doklad o očkování (příloha). Pokud je k žádosti předložena prostá kopie dokladu o očkování, předloží u zápisu zákonný zástupce originál nebo úředně ověřenou kopii dokladu o očkování.
  • Rodný list dítěte předloží zákonný zástupce k nahlédnutí u zápisu pro ověření údajů.
  • V případě cizinců doklad o místě pobytu dítěte. Pokud je předložena spolu se žádostí prostá kopie dokladu o místě pobytu, je při zápisu mateřská škola oprávněna vyžádat si k nahlédnutí originál nebo úředně ověřenou kopii tohoto dokladu.
  • V případě dítěte uvedeného v § 16 odst. 9 školského zákona (děti s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem) je nezbytné doložit rovněž písemné vyjádření školského poradenského zařízení, popř. také registrujícího lékaře.
MOŽNOSTI DORUČENÍ ŽÁDOSTI
  • osobním podáním do rukou ředitele/ředitelky nebo určeného zaměstnance mateřské školy
  • do datové schránky mateřské školy - není vyžadován el. podpis, pokud je žádost odeslána z datové schránky zákonného zástupce
  • e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem na e-mailovou adresu mateřské školy (uznávaným elektronickým podpisem se rozumí zaručený elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu pro elektronický podpis nebo kvalifikovaný elektronický podpis)
  • poštou
Postup podání žádosti doporučujeme telefonicky dohodnout s příslušnou MŠ.
Upozornění: Pokud by bylo podání učiněno pomocí e-mailu bez uznávaného elektronického podpisu nebo obdobným způsobem bez podpisu (fax), je povinností zákonného zástupce doložit podepsaný originál žádosti do 5 dnů od učinění takového podání, a to výše uvedenými způsoby. V opačném případě není možno podání požadovat za platné a nelze zahájit řízení o přijetí dítěte.
PŘÍJÍMACÍ ŘÍZENÍ
Stav volných míst po přijímacím řízení bude průběžně aktualizován v Katalogu. Kapacity je možno ověřit rovněž telefonicky na zvolené škole.
Rozhodnutí o přijetí k předškolnímu vzdělávání:
Rozhodnutí, kterým se vyhovuje Žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, se oznamuje zveřejněním formou seznamu s přidělenými registračními čísly do 30 dnů od zahájení správního řízení, tedy od podání Žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání. Seznam se uveřejňuje na internetových stránkách mateřské školy a na veřejném přístupném místě v budově mateřské školy. Dnem zveřejnění tohoto seznamu se rozhodnutí o přijetí považuje za oznámeno. Rozhodnutí o přijetí dítěte do mateřské školy nebude v písemné podobě doručováno. Stav žádosti lze ověřit zde na Portále předškolního vzdělávání SMO.
Rozhodnutí o nepřijetí k předškolnímu vzdělávání:
Rozhodnutí, kterým se nevyhovuje Žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání, vydává ředitel/ka mateřské školy v písemné podobě do 30 dnů od zahájení správního řízení, tedy od podání Žádosti o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání. Toto rozhodnutí se doručuje do vlastních rukou zákonnému zástupci žadatele-dítěte.
Poučení účastníka v řízení o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání:
  • Účastník řízení a jeho zástupce má právo nahlížet do spisu, a to i v případě, že je rozhodnutí ve věci o ne/přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání již v právní moci. Nevidomým osobám bude obsah spisu přečten. Na požádání správní orgán nevidomé osobě umožní pořízení zvukového záznamu. Správní orgán nevidomé osobě rovněž umožní, aby do spisu nahlížel její průvodce.
  • S právem nahlížet do spisu je spojeno právo činit si výpisy a právo na to, aby správní orgán pořídil kopie spisu nebo jeho části (pořízení kopie/í podléhá správnímu poplatku podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů).
  • Účastník řízení, v daném případě zastoupen zákonným zástupcem (v konkrétním případě může být zastoupen např. i opatrovníkem), je oprávněn navrhovat důkazy a činit jiné návrhy po celou dobu řízení až do vydání rozhodnutí (správní orgán může usnesením prohlásit, dokdy mohou účastníci činit své návrhy).
  • Účastník řízení má právo v řízení vyjádřit své stanovisko, pokud o to požádá, poskytne mu správní orgán informace o řízení (nestanoví-li zákon jinak).
  • Účastníkovi řízení musí být před vydáním rozhodnutí dána možnost vyjádřit se k podkladům rozhodnutí (netýká se žadatele, pokud se jeho žádosti v plném rozsahu vyhovuje, anebo pokud se účastník řízení tohoto práva vzdal).
  • Účastník řízení má při jednání se správním orgánem právo na konzultace s osobou, která mu podle občanského zákoníku může jako podpůrce napomáhat při rozhodování; namítne-li v průběhu řízení podpůrce účastníka vlastním jménem neplatnost právního jednání učiněného podporovaným účastníkem, správní orgán k této námitce v řízení přihlédne.
  • Účastník řízení může namítat podjatost úřední osoby (osoba bezprostředně se podílející na výkonu pravomoci správního orgánu), jakmile se o ní dozví.
  • Účastník řízení je povinen předložit na výzvu oprávněné úřední osoby průkaz totožnosti.
  • Účastník řízení si může zvolit zmocněnce, zmocnění k zastoupení se prokazuje písemnou plnou mocí; v téže věci může mít účastník současně pouze jednoho zmocněnce.
  • Realizovat práva účastníka řízení lze v termínu sděleném/stanoveném zákonnému zástupci ředitelem/ředitelkou mateřské školy (příp. v jiném dohodnutém/stanoveném termínu).
  • Účastník řízení je povinen označit důkazy na podporu svých tvrzení. Správní orgán není návrhy účastníka řízení vázán, vždy však provede důkazy, které jsou potřebné ke zjištění stavu věci.
Další informace pro účastníka řízení:
  • V řízení provádějí úkony správního orgánu úřední osoby oprávněné k tomu podle vnitřních předpisů správního orgánu nebo pověřené vedoucím správního orgánu (oprávněné úřední osoby).
  • Správní orgán na požádání účastníka řízení informuje, kdo je v dané věci oprávněnou úřední osobou; oprávněná úřední osoba na požádání účastníka řízení sdělí své jméno, příjmení, služební/obdobné označení a zařazení v rámci správního orgánu.
  • V řízení se jedná v českém jazyce (účastníci řízení mohou jednat a písemnosti předkládat i v jazyce slovenském).
  • Písemnosti vyhotovené v cizím jazyce musí účastník řízení předložit v originálním znění a současně v úředně ověřeném překladu do jazyka českého, pokud správní orgán nesdělí, že takový překlad nevyžaduje.
  • Každý, kdo prohlásí, že neovládá jazyk, jímž se vede jednání, má právo na tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků, kterého si obstará na své náklady.
  • Občan České republiky příslušející k národnostní menšině, která tradičně a dlouhodobě žije na území České republiky, má právo před správním orgánem činit podání a jednat v jazyce své národnostní menšiny; nemá-li správní orgán úřední osobu znalou jazyka národnostní menšiny, obstará si tento občan tlumočníka zapsaného v seznamu tlumočníků (náklady tlumočení a náklady na pořízení překladu v tomto případě nese správního orgán).
  • Neslyšícím uživatelům českého znakového jazyka správní orgán ustanoví tlumočníka českého znakového jazyka podle zvláštního zákona; neslyšící osobě preferující český jazyk ustanoví prostředníka, který je schopen se s ní dorozumět pomocí komunikačních systémů vycházejících z českého jazyka dle její vlastní volby; osobě hluchoslepé bude ustanoven prostředník, který je schopen se s ní dorozumět pomocí komunikačních systémů neslyšících a hluchoslepých osob dle její vlastní volby.
OSTATNÍ INFORMACE
Povinné předškolní vzdělávání se vztahuje na státní občany České republiky, kteří pobývají na území České republiky déle než 90 dnů, a na občany jiného členského státu Evropské unie, kteří na území České republiky pobývají déle než 90 dnů. Dále se povinné předškolní vzdělávání vztahuje na jiné cizince, kteří jsou oprávněni pobývat na území České republiky trvale nebo přechodně po dobu delší než 90 dnů, a na účastníky řízení o udělení mezinárodní ochrany. Povinné předškolní vzdělávání se nevztahuje na děti s hlubokým mentálním postižením. Zákonný zástupce dítěte je povinen přihlásit dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání v kalendářním roce, ve kterém začíná povinnost předškolního vzdělávání dítěte, tj. od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku až do nástupu do základní školy.
Obecně závazná vyhláška č. 1/2024 – z d e -. Změna školských obvodů u mateřských škol. Nově jsou stanoveny školské obvody v rámci jednotlivých městských obvodů. Dětem s trvalým pobytem v Nové Vsi tvoří školský obvod všechny mateřské školy zřízené městským obvodem Mariánské Hory a Hulváky, dětem s trvalým pobytem v Pustkovci a Třebovicích tvoří školský obvod všechny mateřské školy zřízené městským obvodem Poruba.
TECHNICKÉ POŽADAVKY
Pro správnou funkcionalitu vydání a tisk žádosti doporučujeme použít internetový prohlížeč (Internet explorer verze 10 a vyšší, Firefox, Safari, Chrome a další kompatibilní prohlížeče). V prohlížeči je třeba mít zapnutý javascript a povolené cookies soubory. Pokud se vám vydání žádosti nedaří, zkuste využít jiného internetového prohlížeče. Pro prohlížení a tisk vygenerované žádosti ve formátu PDF lze využít například volně dostupný Adobe Reader.